Přejít k hlavnímu obsahu
Počet bankrotů obchodních společností byl v září nejnižší od začátku roku 2008
V září letošního roku bylo vyhlášeno 34 bankrotů obchodních společností, 425 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 090 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 69 návrhů na bankrot obchodních společností, 359 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 997 návrhů na osobní bankrot. Počet bankrotů obchodních společností byl v září nejnižší od začátku roku 2008, kdy vešel v účinnost stávající insolvenční zákon.

„Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v září vůbec nejnižší od začátku roku 2008, tedy za celou dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Rekordně nízký byl i počet bankrotů obchodních společností během posleních třech měsíců, kdy bylo vyhlášeno celkem 144 bankrotů. V letech 2012 či 2013 jsme byli přitom zvyklí i na 130 firemních bankrotů měsíčně,“ říká Věra Kameníčková analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Počet bankrotů obchodních společností (OS) byl v září o 16 nižší než v srpnu tohoto roku. Počet návrhů na bankrot obchodních společností se potom snížil oproti srpnu o 10 návrhů. Šlo tak o druhý nejnižší měsíční počet návhrů na bankrot OS za posledních 11 let, kdy je účinný stávající insolvenční zákon. Nižší měsíční počet návrhů na bankrot OS byl podán pouze v červenci minulého roku, kdy vešla v účinnost novela insolvenčního zákona.

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl v září o 59 nižší než v srpnu a počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se meziměsíčně snížil o 65 a byl tak druhý nejnižší za šest let, konkrétně od září roku 2012. Nižší počet návrhů na bankrot FOP byl podán rovněž pouze v červenci 2017, kdy se v souvislosti s novelou insolvenčního zákona přechodně skokově snížil počet podávaných návrhů na bankrot podnikatelských subjektů.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 675 bankrotů obchodních společností, což je o 130 bankrotů (16 %) méně než v předchozím období. Zároveň bylo vyhlášeno 5 558 bankrotů fyzických osob podnikatelů, tedy o 1 025 bankrotů (rovněž 16 %) méně než v předchozích 12 měsících. V uplynulých 12 měsících  bylo rovněž podáno 1 052 návrhů na bankrot OS, o 443 méně než v předešlém období, a 5 782 návrhů na bankrot FOP, o 1 865 návrhů méně než v předchozím období. Počet návrhů na bankrot obchodních společností tak klesl meziročně o celých 30 %, zatímco počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se meziročně snížil o 24 %.

V září tohoto roku bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (9 bankrotů), dále v průmyslu (7 bankrotů) a v ostatních službách (5 bankrotů). Žádný bankrot nebyl naopak vyhlášen v zemědělství a dobývání. V odvětví doprava, skladování a činnost cestovních kanceláří, dále ve stavebnictví a v odvětví nemovitosti a pronájem strojů a zařízení byly vyhlášeny shodně 2 bankroty.

Počet bankrotů obchodních společností za období posledních 12 měsíců se meziročně snížil ve všech odvětvích s výjimkou ostatních služeb, kde vzrostl o 16 %. Největší pokles zaznamenalo odvětví zemědělství a dobývání (-35 %) a odvětví nemovitosti a pronájem strojů a zařízení (‑34 %).

Osobní bankroty

V září bylo vyhlášeno 1 090 osobních bankrotů, o 63 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 997 návrhů na osobní bankrot, tedy o 153 méně než v srpnu a nejméně od září 2017. „Počet návrhů na osobní bankrot byl v září velmi nízký. Není obvyklé, aby počet vyhlášených bankrotů v jednom měsíci převyšoval počet podaných návrhů na bankrot. Pokud pomineme období od července 2017 do září 2017, kdy byly počty podávaných návrhů na osobní bankrot v souvislosti se začátkem účinnosti novely insolvenčního zákona velmi nízké, jde o nejnižší měsíční počet návrhů na osobní bankrot od září roku 2010,“ říká Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 12 764 osobních bankrotů, o 1 607 bankrotů, respektive o 11 % méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13 613 návrhů na osobní bankrot, o 2 207 méně než v předešlém období. Počet návrhů na osobní bankrot se tak meziročně snížil o 14 %.

 

Datum vytvoření: 03/10/2018

digweek2023

Komentáře komentáře
Zklidnění na trzích dává Fedu šanci zvýšit sazby Ještě před propuknutím aktuálních finančních turbulencí se zdálo nejpravděpodobn... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila V únoru dál zdražovaly zejména některé potraviny v čele se zeleninou (+12,7 %) a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Další měsíc bez intervencí I když ČNB neintervenuje, působí její kurzový „slib“ jako stabilizační faktor. D... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek